Maksuttomat koulutukset on käynnissä – tule mukaan!

Tu­tus­tu kymmeniin verk­ko­kurs­sei­hin ja il­moit­tau­du pian mu­kaan: www.bit.ly/di­ka­ta-han­ke. Di­KA­TA-verk­ko­kurs­sit ovat maksuttomia ja tar­jol­la koko Suo­mes­sa! Ohjeet ilmoittautumiseen ja osallistumiseen löydät täältä. Verkkokursseja järjestetään syksyn lisäksi myös ensi vuonna ja kurssitarjontaa uudistetaan ahkerasti. Tilaa siis uutiskirje ja saat ensimmäisenä tiedon! Täältä löydät koulutusten kuvaukset ja tallennelinkit.

Verkkokoulutukset ovat vuorovaikutteisia ja niihin voi osallistua livenä tai katsoa tallenteen itselleen sopivana ajankohtana. Verkkokoulutuksia ja tallenteita voi katsoa mukavasti vaikkapa omalta kotisohvalta, mutta koulutuksia voi seurata myös vaikkapa tuttavien, työkavereiden tai naapureiden kanssa. Erilaiset julkiset toimijat, kuten kirjastot ja kylätalot tai vaikka järjestöt ja muut yhteisöt voivat vapaasti järjestää tilaisuuksia, joissa verkkokoulutuksia katsotaan yhdessä!

DiKATA – Digiosaaminen on uusi kansalaistaito!

Kaikille avoimissa ja maksuttomissa DiKATA -verkkokoulutuksissa osallistujat saavat työhön ja vapaa-aikaan hyödyllistä digiosaamista. Kursseilta löydät sinulle sopivia sisältöjä, oletpa sitten aloittelija tai kokenut digiseikkailija. Opit esimerkiksi, kuinka asioida sähköisesti, miten pilvipalveluita käytetään ja kuinka hallita jatkuvaa tietotulvaa. Opit myös työelämässä tärkeitä digitaitoja, kuten etäkokouksien käytäntöjä, yhteisöllisen työskentelyn menetelmiä (Google ja Microsoft Teams) ja kuinka brändäät itsesi ammatillisesti. Ota sinulle tarpeelliset digitaidot haltuun helposti ja hauskasti!

Hankekoordinaattori Reetta Karjalainen reetta.karjalainen@snellmankesayliopisto.fi / puh. 044 746 2842

Leena Salonen leena.salonen@kesyli.net / puh. 010 322 9461 www.kesyli.net

Peppiina Hakkarainen peppiina@kainuunaalto.fi / puh. 040 148 8590 www.kainuunaalto.fi

Anna-Maria Hentilä anna-maria.hentila@kymenlaakso.fi / puh . 040 538 0213 www.kymenlaaksonkesayliopisto.fi

Päivi Hinno paivi.hinno@lapinkesayliopisto.fi / puh. 020 798 5293 www.lapinkesayliopisto.fi

Ulla Peräkorpi ulla.perakorpi@savonlinna.net / puh. 044 773 0999 www.savonlinnankesayliopisto.net

Kaija Kähäri-Wiik kaija.kahari-wiik@kpkesayliopisto.fi / puh. 040 039 1018 www.kpkesayliopisto.fi

Leena Meriläinen leena.s.merilainen@jyu.fi / puh. 050 381 2313 Ville Hirvikoski ville.j.t.hirvikoski@student.jyu.fi  / puh. 044 760 3728 www.kesayo.jyu.fi

Katja Kuuramaa katja.kuuramaa@kesayliopistohki.fi  / puh. 020 779 2402 www.kesayliopistohki.fi

Veera Kiiski veera.kiiski@riveria.fi / puh. 050 5739090 www.riveria.fi/kesayliopisto

Tuija Österman tuija.osterman@vaasankesayliopisto.fi / puh. 050 302 8970 www.vaasankesayliopisto.fi

Tuula Aamurusko tuula.aamurusko@turunkesayliopisto.fi / puh. 0400 615 614 Toni Koskinen toni.koskinen@turunkesayliopisto.fi / puh. (02) 232 3302 www.turunkesayliopisto.fi

Merja Kuure merja.kuure@pohjois-pohjanmaa.fi / puh. 044 465 2203 www.pohjois-pohjanmaankesayliopisto.fi

Hilma Lehtonen, Hanne Murto kesayliopisto@hame.fi, p. 050 550 2170 www.hameenkesayliopisto.fi

Anne Havukainen anne.havukainen@mikkelinkesayliopisto.fi / puh. 050 367 1449 www.mikkelinkesayliopisto.fi

Marjaana Rasku marjaana.rasku@epky.fi / puh. 050 577 2631 www.epky.fi/kesayliopisto

Ritva Ojalehto ritva.ojalehto@tampereenkesayliopisto.fi / puh. 040 523 4550 www.tampereenkesayliopisto.fi

Eija Pollari eija.pollari@paijathameenkesayliopisto.fi / puh. 050 5418 084 www.paijathameenkesayliopisto.fi

Matalan kynnyksen koulutukset DiKATA-hankkeen tavoitteena on parantaa kymmenien tuhansien työikäisen digiosaamista. Hanke kattaa koko Suomen, sillä DiKATA -digitaitokoulutuksia järjestävät maan 18 kesäyliopistoa ympärivuotisesti hankkeen keston ajan. Matalan kynnyksen koulutukset sisältävät vuorovaikutteisia verkkokoulutuksia, itseopiskelupaketteja ja jonkin verran lähiopetusta. Uusia DiKATA-koulutuksia järjestetään myös hankkeen päättymisen jälkeen. Koulutukset toteutetaan Tieken luomaan digitaitotasokriteeristöön pohjautuen. Koulutuksiin osallistuvista vapaaehtoisista kootaan DiKATA-tutorverkosto, joka auttaa ja opastaa digitukea tarvitsevia erilaisissa toimintaympäristöissä. Näin syntyneitä DiKATA-verkostoja tuetaan aktiivisesti hankkeen ajan ja luodaan suunnitelma, jonka mukaan verkosto jatkaisi toimintaansa myös hankkeen jälkeen.

Lisätiedot

Hanketta koordinoi Snellman-kesäyliopisto. Valtakunnallisessa hankkeessa on mukana 18 kesäyliopistoa. TIEKE Tietoyhteiskunnan kehittämiskeskus ry on luonut hankkeen pohjaksi pysyvän, kansallisen digitaitokriteeristön, jonka avulla ihmiset voivat arvioida omaa digiosaamistaan ja tunnistaa osaamisvajeensa. Erilaisten oppijoiden liitto ry tarjoaa hankkeeseen koulutuksia, jotka mahdollistavat tasavertaista oppimista yhteiskunnassa. Hankeaika on 1.1.2019-31.12.2020. Hanketta rahoittaa Opetushallitus.